Porovnanie textilných a kožených poťahov sedacích súprav

V posledných desaťročiach prešli obývacie izby výraznou premenou. Nielen v tom zmysle, že sa menili štýly interiérového dizajnu, ale aj v tom, že obývacie steny sa zmenšili a naopak, sedacie súpravy narástli.

Obľúbenosť textilných sedačiek nie je len o ich cene

Práve sedacie súpravy sú v súčasnosti dominantami obývacích izieb, čo ešte viac zvýrazňuje dôležitosť ich správneho výberu. Práve o výbere sedacej súpravy by sa toho dalo popísať naozaj veľa. A keďže požadovanú veľkosť, či tvar väčšinou ľudia hneď vedia a príliš ich neriešia, zamerajme sa na materiál poťahu, konkrétne na textilné a kožené sedačky.

Najväčšej obľube sa tešia textilné poťahy sedačiek. Často je to prisudzované ich výhodnej cene, ale je potrebné si uvedomiť, že  pojem „textilný poťah“ je veľmi široký. Áno, nájdete textilné sedačky, ktoré sú skutočne lacné, ale zároveň nájdete aj také, ktoré sa cenovo približujú koženým sedačkám. Všetko záleží od kvality textílie.

Všeobecne sa dajú textilné poťahy sedacích súprav označiť za príjemné na dotyk. Taktiež sú dostupné v obrovskej škále farieb, vzorov a textúr. A čo je ich najväčšou nevýhodou? Aj keď záleží od konkrétneho typu látky, vo všeobecnosti sa textilné sedačky dokážu rýchlo znečistiť (vyžadujú pravidelnú údržbu) a v prípade, že máte domácich miláčikov, zachytávajú sa na nich aj ich chlpy. Nevýhodou textilných sedačiek je aj ich farebná nestálosť.

Kožená sedačka vám môže vydržať roky až desaťročia

Ako sú na tom luxusné kožené sedačky? Koža je pevnejšia a farebne stálejšia (ak nie je vystavovaná priamemu slnku) ako textília, čo predurčuje kožené sedačky na ich dlhovekosť. Pri dobrej starostlivosti sa životnosť kožených sedačiek ráta dokonca na desaťročia.

Pôsobia luxusnejšie a tak dodajú každej obývačke elegantný nádych. Ideálne sú pre alergikov, keďže koža je hypoalergénna. Výhodou môže byť aj jej prirodzené starnutie, vďaka ktorému aj prípadné „nedokonalosti“, ktoré vzniknú časom, vyzerajú dobre.

Kožu relatívne ľahko vyčistíte, ale v čom sú kožené sedačky horšie, je ich menšia odolnosť voči škrabancom, takže nie sú príliš vhodné do domácností s domácimi miláčikmi. Taktiež citlivejšie reagujú ma zmeny vlhkosti a teploty, pri ktorých sa môžu objaviť záhyby.

Zdroj obrázka:

Autor: Dean Drobot / Shutterstock.com

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite