Nenechajte návštevy blúdiť. Dajte si krásne čísla na dom

Klasické číslo popisné nie je práve estetické a už vôbec nie originálne. Na svoj dom či chalupu si môžete dať aj krajšie.

Vzhľad domového čísla ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov. Ide o tvar číslic, ktoré môžu byť striktne jednoduché, alebo z ozdobnejšieho fontu. Vyberáme si vhodnú veľkosť, obvykle v závislosti na pohľadovej vzdialenosti objektu od prístupného miesta k pozemku. Z vizuálneho hľadiska je dôležitá taktiež farba a materiál.

Kto chce bezúdržbové domové čísla, volí tie z odolných materiálov

Mnohí z nás chcú čísla na dom predovšetkým s dlhou životnosťou a také, ktoré nepotrebujú údržbu. Tomu odpovedajú čísla z ušľachtilých kovov, ako je nerez, bronz alebo mosadz, ale taktiež tie z kameňa. Nádherne vypadajú domové čísla z bridlice. Tento typ domových čísiel sa pritom hodí na tradičné domy aj novostavby, taktiež na chalupy a chaty.

Prírodný materiál domovým číslam pristane

Okrem kameňa sú k dispozícii aj domové čísla z dreva, konkrétne z topoľovej preglejky. Tieto čísla na dom sa hodia predovšetkým pod strechu, aby na ne nepršalo. Dnes naviac existuje celá škála ochranných náterov, vďaka ktorým aj tieto domové čísla vydržia. Patinovať sa dajú opálením. Ako vhodné nátery sa odporúčajú syntetické tenkovrstvé lazúry aj vodný lak. Zaujímavé sú nátery zo živice používanej pri reštaurátorských prácach. Tou sa drevo napúšťa do tej doby, dokiaľ náter nasáva. Takto ošetrené drevo je extrémne odolné. Drevo si však zachová prirodzenú kresbu.

Zaujímavé je aj riešenie z plastu

Nebráňte sa ani plastu. Ten má mnoho výhod. Je odolný a z diaľky ho nerozoznáte od čierneho kovu. Dá sa však aj veľmi zaujímavo dekorovať. Napríklad natierať rovnakými farbami, aké používate inde v exteriéroch. Možné sa je vyhrať aj s nátermi so štruktúrovaným povrchom. Práve pre tieto experimenty sú plastové domové čísla ideálne a výborne na nich držia rôzne povrchové úpravy.

TIP: Čísla na dom z rôznych materiálov ponúka e-shop Klucka.sk.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite