Ako si vybrať stolové nohy pre váš nový stôl?

Bez čoho sa nezaobíde každý stôl? No predsa bez nôh, či bez podnoží. Veď inak by to bola len doska položená na zemi. Samozrejme, môžete si kúpiť kompletný hotový stôl, ale ak chcete mať stôl presne podľa svojich predstáv, lepšie bude vybrať si zvlášť nohy a zvlášť dosku. Na čo však myslieť pri výbere stolových nôh a podnoží?

Rozpočet, štýl a výška

V prvom rade si stanovte svoj rozpočet. Ak je obmedzený, rýchlo si tak „odfiltrujete“ drahšie stolové nohy, do ktorých by ste nechceli investovať a zbytočne by vám komplikovali prezeranie ponuky.

Potom sa môžete zamyslieť nad tým aký štýl preferujete. Hľadáte štýlové industriálne nohy na stôl, prípadne ste fanúšikom prírodných materiálov? A čo dizajn? Stôl predsa nemusí mať práve štyri nohy. Fantázii sa medze nekladú.

Stolové nohy a podnože ovplyvňujú aj výšku stola. Dôležité samozrejme je, či ide o jedálenský, konferenčný, prípadne pracovný stôl. Na každý typ sa kladú iné požiadavky, čo sa ideálnej výšky týka.

Aj hrúbka je dôležitá

Riešili sme už výšku stolových nôh a nesmieme zabudnúť ani na ich hrúbku. Mohlo by sa zdať, že hrúbku stolových nôh by sme mohli zaradiť k dizajnu, ale nie je to len o vzhľade. Hrubšie stolové nohy majú zväčša vyššiu nosnosť a tak sú vhodnejšie na väčšie a ťažšie stolové dosky, pri ktorých naviac počítate s tým, že budú viac zaťažované. V takomto prípade sa nedajte zlákať nižšou cenou tenších stolových nôh, mohlo by sa vám to vypomstiť.

Rada na záver: pred definitívnym objednaním si všetky rozmery radšej viackrát poriadne premerajte. A pri meraní počítajte aj so stolovou doskou. Napríklad jej hrúbka je dôležitá pri hľadaní správnej výšky nôh. Ak sa vám páčia rôzne dizajnové podnože jedálenských, či pracovných stolov, myslite pri nich aj na priestor na nohy pre všetky miesta na sedenie.

Zdroj obrázka:

Autor: Zdena Venclik / Shutterstock.com

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite