Pokazila sa vám práčka? Dať ju opraviť alebo rovno kúpiť novú?

Keď sa vám pokazí nejaký domáci spotrebič, ku ktorej skupine ľudí patríte? K tým, čo automaticky vezú pokazený spotrebič na zberný dvor a cestou domov kúpia nový? Alebo sa všetko snažíte dať najskôr opraviť? Pozrime sa teraz konkrétne na práčky a povedzme si argumenty za jedno aj druhé riešenie.

Prečo zvoliť servis?

Najskôr sa pozrieme na to, kedy je namiesto kupovania novej pračky vhodnejšie nechať svoju starú opraviť, prípadne kúpiť len výhodné náhradné diely pre práčku. A začneme práve náhradnými dielmi. Aj napriek všeobecnému presvedčeniu, že výmena čohokoľvek v práčke sa takmer rovná sume za pračku novú, rozhodne tomu tak nie je. Väčšina náhradných dielov stojí len pár eur a tak je väčšina opráv oveľa lacnejších ako kúpa novej práčky.

Do úvahy treba zobrať aj vašu schopnosť naučiť sa používať nový spotrebič. Obzvlášť, ak máte starú pračku už dlhé roky, pri kúpe novej sa môžete v prvom momente strácať v množstve moderných funkcií a spôsobov ovládania. Ak ste teda na vážkach, či kúpiť novú pračku, alebo opraviť starú, myslite aj na takéto „detaily“.

A aké sú argumenty za kúpu novej práčky?

Aj keď kúpa novej práčky je najdrahším riešením poruchy práčky starej, z dlhodobého hľadiska môže ísť o ekonomickejšie rozhodnutie. Moderné práčky totiž oveľa úspornejšie pracujú s vodou aj elektrickou energiou, takže kúpa novej práčky sa môže pozitívne prejaviť na vašich účtoch.

Moderné práčky sú aj tichšie ako staré, čo rozhodne oceníte najmä ak máte menšiu domácnosť a starú práčku ste tak bežne počuli v každej izbe. Moderné práčky taktiež majú viaceré funkcie, ktoré by ste pri starých len ťažko hľadali a ktoré ďalej zvyšujú efektivitu, či komfort prania.

Taktiež je logicky lepšie kúpiť novú práčku ak vám aj odborný technik povie, že ani po oprave nebudete mať záruku, že vaša stará práčka bude ešte dlho bez problémov fungovať. Vtedy je naozaj zbytočné riskovať, že onedlho budete musieť do opravy starej práčky investovať opäť. Tiež sa môže stať situácia, že budete musieť na starej práčke vymeniť nejaký diel a už ho nebudete vedieť zohnať. I keď vďaka širokej dostupnosti náhradných dielov pre rôzne práčky by muselo ísť naozaj o výnimočnú situáciu.

Zdroj obrázka:

Autor: kerkezz / Stock.adobe.com

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite