Podlaha je aj o doplnkoch. Podľa čoho si vybrať soklové lišty?

Pri výbere podlahy zväčšia riešime jej materiál, dekor, prípadne veľkosť jednotlivých „dielcov“. Netreba však zabúdať, že výberom samotnej podlahy to nekončí. Ku každej podlahe sú potrebné aj ďalšie doplnky.

Soklové lišty sú výrazné takmer ako samotná podlaha

Spomedzi týchto doplnkov sú najvýraznejšími soklové lišty. Tie slúžia na vyplnenie priestoru medzi podlahou a stenou, ale nejde len o estetický prvok. Zabraňujú aj, aby sa do tohto priestoru dostali nečistoty, vlhkosť, či voda. Rozhodne sú teda potrebné.

Podobne ako podlahy samotné aj soklové lišty môžu byť z rôznych materiálov: plast, MDF, drevo,… Pri lištách vás však zrejme viac bude zaujímať samotný dizajn. Niektorí výrobcovia ponúkajú k podlahám rovno aj lišty, ktoré sa k nim hodia, pri iných budete musieť túto voľbu uskutočniť samostatne.

Nebojte sa experimentovať

Veľa ľudí hľadá automaticky lišty presne také aká je podlaha. To sa netýka len soklových líšt, ale napríklad aj prechodových líšt. Skúste si však vybrať lišty o odtieň tmavšie alebo svetlejšie ako je podlaha. Vytvoríte zaujímavé spojenie, ktoré však nebude rušivé.

Samozrejme, môžete sa rozhodnúť aj pre výraznejšie soklové lišty ak si veríte, že dokážete „vymyslieť“ zaujímavú kombináciu, ktorá pozdvihne úroveň dizajnu vášho interiéru. Alebo zvolíte jednoduchosť v podobe bielych líšt, či iných jednofarebných?

Na celkovom vzhľade sa výrazne podpisuje aj hrúbka líšt. Tenké lišty sú elegantne nenápadné, hrubšie sú naopak viac viditeľné, čo môžete využiť ak chcete, aby boli výraznejším dizajnovým prvkom. Rovnako budete musieť rátať s hrubšími lištami ak v nich chcete viesť káble. Ak ste si už vybrali ideálne lišty k vašej podlahe, nezabudnite ešte na „drobnosti“, ktorými sú vnútorné a vonkajšie rohy, ukončenia, či spojky.

Zdroj obrázka:

Autor: REDPIXEL.PL / Shutterstock.com

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite