Na čo pozerať pri výbere nového jedálenského stola?

Kuchyňa je miestom, kde nielen pripravujeme výborné jedlá, ale si ich aj vychutnávame. Osamote a či s ostatnými členmi domácnosti, dôležitou súčasťou každej kuchyne/jedálne je tak aj jedálenský stôl.

Počet členov domácnosti a rozmery miestnosti sú smerodajnými faktormi

Ako si teda vybrať ideálny jedálenský stôl? Prvoradá je jeho veľkosť. Na tú vplývajú dva faktory: počet členov domácnosti a priestor, ktorý na stôl máte. Musíte zobrať do úvahy to, koľko ľudí sa bude pri ňom stravovať, takže nemôže byť príliš malý, aby to neúnosne neznižovalo komfort pri stolovaní.

Jedálenské stoly však vplývajú aj na komfort „používania“ a pohybu v kuchyni. Mali by ste tak v okolí stola mať nielen dostatok priestoru na odsunutie stoličiek, ale aj na voľný pohyb v okolí jedálenského stola.

Zvyčajne si jedálenský stôl predstavíme ako hranatý stôl obdĺžnikového tvaru. To bude aj voľba väčšiny ľudí, keďže (pri správnom výbere veľkosti) ľahko zapasuje do akéhokoľvek interiéru. Ak však máte chuť (a priestor) na experiment, môžete si vybrať okrúhly stôl.

Chcete si prispôsobiť aj stoličky?

Užitočné sú aj rozkladacie stoly. Tie v základnom „prevedení“ šetria priestor a v prípade potreby, napríklad ak čakáte návštevu, či potrebujete mať počas Vianoc na stole viac priestoru, vám dokážu rozložením „dodať“ požadovaný extra priestor naviac.

Keď už máte záležitosti rozmerov a tvarov za sebou, je na rade vybrať si vhodný materiál. Môžete zladiť stolovú dosku s nohami, prípadne zvoliť si vhodnú kombináciu materiálov. Nezabúdajte však, že dôležitý je nielen vzhľad, ale aj to, či zvolené nohy udržia požadovanú dosku.

A čo by to bol za stôl bez pekných jedálenských stoličiek? Tie môžete kúpiť v sete so stolom, vďaka čomu získate stoličky, ktoré sa ku stolu dokonale hodia. Limitovať vás však môže počet stoličiek, ktoré sa ku stolu predávajú. Pri samostatnej kúpe stola a stoličiek budete musieť prejaviť svoje dizajnérske schopnosti, ale môžete si kúpiť stoličiek presne toľko, koľko budete potrebovať.

Zdroj obrázka:

Autor: ImageFlow / Shutterstock.com

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite