Chráňte sa pred slnkom na vašej terase. Pomocou markízy, či pergoly

Prišlo leto a pre všetkých, ktorí majú dom s terasou, sa práve terasa stane na letné dni priestorom, kde budú určite tráviť čo najviac voľného času (ak práve nebudú niekde mimo domova). A aj keď sa zo slnka tešíme, nesmieme zabudnúť, že pred ostrými slnečnými lúčmi je potrebné sa chrániť. A to aj na vlastnej terase.

Štýlové markízy

Na ochranu pred slnkom na terase sú určené napríklad štýlové markízy. V závislosti od zvolenej látky dokonca môžu zvládnuť aj jemnejší dážď. Samozrejme, látky sa odlišujú nielen funkčnými vlastnosťami, ale aj pestrou paletou farieb a vzorov, takže problém vybrať si nebudú mať tí, ktorí majú radi nenápadné odtiene a taktiež tí, ktorí chcú, aby látka ich markízy skutočne vynikla. Látky markíz sú naviac odolné voči nečistotám.

Čo sa dizajnu týka, výhodou markíz je aj to, že v stiahnutom stave sú takmer neviditeľné. Obzvlášť to platí o kazetových markízach, ktoré sú spolu s ramenami v stiahnutom stave uložené v boxe. Ani otvorené markízy však nebudú na vašom dome pôsobiť rušivo.

Moderné pergoly

Alternatívou oproti markízam sú pergoly. Keďže majú predné stĺpiky, rozhodne nebudú „neviditeľné“ ako markízy, ale ponúkajú viacero výhod. Jednou z nich je, že aj látkové pergoly sú odolnejšie voči dažďom (v porovnaní s markízami).

Kde sa však pergoly naozaj výrazne odlišujú od markíz, je kategória bioklimatických lamelových pergol. Tu už látkovú strechu nahrádzajú lamely, ktoré je možné vo veľkom rozsahu naklápať a regulovať tak množstvo svetla, ktoré dopadá na terasu.

Miernym pootvorením lamiel sa naviac vytvára prirodzené prúdenie vzduchu, ktoré ochladzuje terasu a pobyt na nej je tak možný aj počas tých najhorúcejších letných dní. Rozhodne tak ide o investíciu, ktorú počas leta oceníte každý deň.

Zdroj obrázka:

Autor: Tomasz Zajda / Stock.adobe.com

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite