Betónové nádrže môžete využiť aj ako nádrže na dažďovú vodu

Žumpa je určite dobre známou vecou pre každého, kto má alebo stavia rodinný dom, či chalupu v lokalite bez pripojenia na verejnú kanalizáciu. Prevedení a variant žúmp je viacero, takže výber nemusí byť úplne jednoznačný.

Žumpa nie je nič zložité

Skvelou variantou sú betónové žumpy. Rovnako ako žumpy z iných materiálov aj betónové žumpy sú jednoduchá záležitosť. V podstate ide o jednoduchú betónovú nádrž, pri ktorej je najdôležitejšie vybrať si dostatočný objem vzhľadom na počet osôb v domácnosti, prípadne ak ide o chalupu, tak podľa toho, ako často ju budete využívať.

Takáto betónová nádrž má však aj iné využitie. A dokonca ju môžu využiť aj obyvatelia rodinných domov, ktorý žumpu ani nič podobné riešiť nemusia, keďže ich dom je napojený na verejnú kanalizáciu.

Využite dažďovú vodu naplno

Spomínané betónové nádrže sa totižto dajú využiť aj ako nádrže na dažďovú vodu. Práve dažďová voda je cenným zdrojom úžitkovej vody. A keďže územie Slovenska má o pravidelné a pomerne bohaté zrážky postarané, nezaškodí tento zdroj úžitkovej vody využiť, napríklad na polievanie záhrady.

Množstvo ľudí žijúcich v rodinnom dome na zachytávanie časti zrážok využíva sudy. Dá sa to však robiť efektívnejšie. Problémom sudov je totižto to, že majú malý objem. Aj tie najväčšie pojmú len 200 – 300 litrov vody. Na druhej strane, najmenšia betónová nádrž využiteľná na zachytávanie dažďovej vody má až 2 000 litrov. To je viac ako šesťnásobok objemu najväčších sudov. Tie najväčšie betónové nádrže majú dokonca až 14 000 litrov.

Ďalšou výhodou je, že betónové nádrže musia byť umiestnené v zemi. Počkať ako to môže byť výhoda? Veď to je starosť naviac. Lenže stojí za to. Voda zachytená v nádrží pod zemou si udržiava konštantnú nízku teplotu, čo zabraňuje hromadeniu rôznych baktérií.

Zdroj obrázka:

Autor: Zoia Kostina / Shutterstock.com

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite