Ako získať dotáciu na tepelné čerpadlo? Postup je nasledovný!

Vďaka projektu Zelená domácnostiam môžete ušetriť značnú časť nákladov potrebných na zakúpenie a inštaláciu tepelného čerpadla do vašej domácnosti. Projekt má viacero kôl, takže zapojiť sa do neho môžete aj vy. Ako postupovať?

Projekt Zelená domácnostiam vyhlásila Slovenská inovačná a energetická agentúra, ktorej cieľom je zlepšiť hospodárenie s energiou na úrovni domov a bytov. Dotáciu získate v podobe poukážky, ktorú si môžete uplatniť u dodávateľa vášho tepelného čerpadla. Istú časť z kúpnej ceny tak získate späť. Jedná sa o sumy v stovkách až tisíckach eur, takže využitie dotácie rozhodne stojí za to.

Vyberte si spoľahlivého dodávateľa

Prvou podmienkou pre získanie dotácie je preukázanie vlastníctva alebo spoluvlastníctva nehnuteľnosti. Nezáleží na tom, či sa jedná o byt alebo dom. Následne si musíte nájsť dodávateľa, ktorý predáva a inštaluje tepelné čerpadlá. Treba myslieť na to, že aby ste mohli získať dotáciu, musí sa jednať o model, ktorý je na zozname podporovaných zariadení. Tento zoznam zostavuje SIEA.

Dodávateľ vám musí vystaviť technický návrh riešenia a aj cenovú ponuku, pričom tieto dva dokumenty sú následne potrebné pri podávaní žiadosti o dotáciu. S dodávateľom musíte mať vyhotovenú zmluvu o dodávke a inštalácii tepelného čerpadla.

Žiadosť o poukážku a jej uplatnenie

Keď máte všetky podklady od dodávateľa tepelného čerpadla, už stačí len vyplniť príslušnú žiadosť a podať ju. Po schválení vám bude poskytnutá poukážka, ktorú je potrebné u dodávateľa uplatniť do 30 dní od jej vydania. Inštalácia tepelného čerpadla musí prebehnúť do 3 mesiacov.

Efektívne tepelné čerpadlo vzduch-voda

Dotácia nie je jediná úspora, ktorou vás tepelné čerpadlo bude tešiť. Štatistiky ukazujú, že moderné tepelné čerpadlo vzduch-voda dokáže ušetriť až 80 % energie potrebnej na zohrievanie vody. Ročne tak môžete usporiť niekoľko desiatok až stoviek eur na energiách. A to sa oplatí!

Pokiaľ tepelné čerpadlá zaujímajú aj vás, odporúčame pozrieť si ich širokú ponuku na portáli Eco3energy.sk.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite