Máte doma elektrické auto? Fotovoltaika vám pomôže s nabíjaním

Elektromobilita už nie vecou vzdialenej budúcnosti. Je takmer isté, že nastáva doba výmeny starých pohonov za nové, elektrické. Osobné autá, nákladné automobily, bicykle, kolobežky, autobusy, lode aj lietadlá – to všetko sa elektromobilizuje. Už dnes sa stretáme nielen s hybridnými autami, ale mnohí skúšajú úplný prechod na elektrický pohon. Ste na to pripravení aj vy? Nestačí mať iba automobil. Zabezpečte sa fotovoltaikou, ktorá vám pomôže s nabíjaním.

Prečo vsadiť na elektromobilitu?

Dnešní svet postavený na fosílnych palivách a nadprodukcii emisií končí. Práve elektromobilita je cestou k zníženiu ekologickej záťaže. Význam má predovšetkým v mestách, kde sa na malom priestore koncentruje veľké množstvo dopravných prostriedkov. Za majiteľmi automobilov dnes zostáva veľmi významná uhlíková stopa. Tú dokážeme vyriešiť elektromobilitou, ale to len v prípade, pokiaľ sa bude elektrická energia pre elektromobily a ďalšie elektroprostriedky vyrábať ekologicky. Takže určite nie v elektrárňach na fosílne palivá, teda napríklad na uhlie. Riešenie ponúka fotovoltaika, ktorú si môžu majitelia domov inštalovať na svoje nehnuteľnosti.

Sebestačnosť vďaka fotovoltike

Ráznemu nástupu elektromobility dnes mimo iné bráni nedostatočná sieť nabíjacích staníc pre elektromobily, ale taktiež riziko príliš vysokej spotreby elektrickej energie. Jej cena naviac extrémne rastie a návrat k pôvodným cenám sa nepredpokladá. Inou možnosťou je staviť na sebestačnosť, ktorú nám vie ponúknuť fotovoltika.

Fotovoltické panely sú riešením pre zníženie nákladov v domácnosti. Umožňujú výrobu vlastnej elektrickej energie, ktorej prebytok je možné ukladať do batérie, alebo predávať do rozvodnej siete a následne si potom určitú časť odovzdanej energie odčerpávať naspäť za daných zmluvných podmienok.

Vlastná elektrická energie vám umožní využívať slnečnú energiu naplno pre chod domácnosti, vykurovanie a klimatizáciu, ale taktiež pre elektromobilitu. Svietite, periete, varíte, klimatizujete a tankujete bez zbytočných nákladov na energie, ale taktiež bez rizika nedostatku elektrickej energie. O tom sa stále častejšie hovorí v súvislosti s neregulovaným nástupom elektromobility.

Pripravte sa na elektrizujúcu jazdu

Plánujete, či už máte elektromobil? Jednoznačnou voľbou pre vás je inštalácia fotovoltických panelov a nákup nabíjacej stanice pre elektromobily. Ide o riešenie energetickej nezávislosti, do ktorej sa v dnešnej dobe oplatí investovať ako do ničoho iného. Čaká vás síce počiatočná investícia, ale následne šetríte náklady a súčasne sa chováte ohľaduplne k životnému prostrediu. Batéria na fotovoltaiku, či už fyzická, alebo virtuálna, je riešenie, ktoré vedie k razantnému zníženiu nákladov vašej domácnosti a k jej „ozeleneniu“.

A ako funguje fotovoltaika, čo sa týka nabíjania elektromobilov?

V podstate úplne rovnako, ako pre využívanie iných elektrospotrebičov. Fotovoltické panely je nutné inštalovať na vhodné miesto, obvykle na strechu domu. Nazbieraná energia sa mimo iné prevedie do nabíjacej stanice pre elektromobily a cez ňu už máte možnosť svoj automobil v podstate zadarmo, či takmer zadarmo, nabíjať. Má to aj ďalšiu obrovskú výhodu. Nebudete musieť zložito hľadať miesto pre nabíjanie automobilu, ani platiť vysoké náklady za nabitie. Všetko budete mať po ruke a neriskujete ani nárast nákladov súvisiacich s vyššou spotrebou energie. Údržba domácej nabíjacej stanice je pritom veľmi jednoduchá. Spolu s fotovoltikou je tiež výhodnou investíciou s dlhodobou životnosťou. Jazdiť začnete takmer zadarmo, naviac ohľaduplne k životnému prostrediu.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite