Moderná či retro kúpeľňa? Dnes si zariadite akúkoľvek

Kúpeľňa je jednou z najdôležitejších miestností v byte. Už dávno nie je len praktickou miestnosťou pre hygienu. S modernou sanitou si kúpeľňu zariadime ako luxusnú, hypermodernú, ale aj v retroštýle. Pritom nemusíme zháňať staré vane a pretierať ich novým náterom, ani sa pokúšať opravovať staré vodovodné batérie. Všetko sa dá kúpiť presne v tom štýle, po akom túžime.

Niekto trpí v reštaurácii, kde je príliš bohatý jedálny lístok, iný vtedy, keď si má vybrať štýl svojej kúpeľne. Moderná kúpeľňa, alebo tá v retro štýle? Nebojte sa žiadnej. Nové trendy dokonca zotreli hranicu medzi moderným a retro štýlom, pretože aj do retro interiérov prenikajú hypermoderné prvky a prekvapivo s nimi dokonalo ladia. Vidíme to napríklad na interiérových dverách, kde aj na historické rekonštruované dvere dokonalo sadne moderné kovanie, či keď historický interiér doplníme modernými dvermi komplexne. Žiadny genius loci tým nenarušíme. Práve naopak.

Ako teda zvoliť štýl kúpeľne?

Pokiaľ milujete retro štýl, tradičné línie a materiály, smelo mu prepadnite. Na mnohých miestach vypadá retro kúpeľňa veľmi poeticky. Aj keď máte na jednom poschodí modernú kúpeľňu, kde nechýba moderné umývadlo do kúpeľne v praktickej veľkosti a so skvelou výbavou, v podkroví si môžete naopak dopriať retro štýl. Alebo si v retro štýle zariaďte celé bývanie, vrátane kúpeľne.

Naopak, ani naozaj moderná kúpeľňa sa nepobije zo štýlom vašej chalupy, alebo s historickými interiérmi bytu či mestského domu. Krásne čisté línie, minimalistické batérie, ale aj priznané prvky, akými sú napríklad vodovodné trubky, to všetko nádherne podtrhne štýl vášho bývania. Architekti sa dnes zhodujú, že nové a moderné prvky sa nemáme snažiť ukryť ani historických interiéroch. Priemerná sanita dojem pokazí, ale dizajnová nie. Je treba siahnuť po dobrých značkách a vydarenom dizajne. Určite sa oplatí taktiež kvalita, vďaka ktorej nám sanita dlho vydrží. Jej poškodenie nás totiž často vyjde draho, pretože výmena býva obvykle možná iba s kompletnou rekonštrukciou kúpeľne. Takže šetriť na kúpeľni sa určite nevyplatí.

Moderná kúpeľňa sa mení

Často už nerešpektuje pôvodné priestory, ale sťahuje sa priamo do spální. Kto si môže takýto luxus, čo sa týka priestoru, dovoliť, určite si ho parádne užije. Kúpeľne sa tiež menia na domáce wellness. Objavujú sa v nich luxusné vane, často vírivky, i sa menia na malé kozmetické salóny. Ak túto možnosť máte, smelo do nej. Nezabudnite však, že v dome by nemala chýbať aj skvelo vybavená kúpeľňa, ktorá každému členovi rodiny poskytne predovšetkým priestor a súkromie pri bežnej hygiene. Dôležité je tiež kúpeľnú prispôsobiť deťom a ich potrebám, rovnako ako ďalším členom rodiny, ktorí majú hendikep a v kúpeľni uvítajú pomôcky pre sebeobsluhu.

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite