Aké základné typy kľučiek poznáme?

V súvislosti s dverami väčšinou riešime ich dizajn (hlavne pri interiérových), či bezpečnostnú triedu, požiarnu odolnosť a podobné technické záležitosti (to zase pri vchodových dverách). Ale nezabudli sme na niečo?

Overená klasika v podobe štítových kľučiek

Ku každým dverám predsa patrí aj kľučka. Bez nej by nebola možná manipulácia s dverami a boli by v podstate zbytočné. Ak si k dverám kupujete samostatne kľučku alebo jednoducho potrebujete vymeniť starú kľučku na dverách, ktoré už máte, viete vlastne, podľa čoho by ste si mali vyberať? Aj keď kľučky nie sú žiadny zložitý „vynález“, predsa len je ten výber o trochu zložitejší ako napríklad pri nábytkových úchytkách. Základom je rozhodnúť sa, ktorý z dvoch typov kľučiek bude ten pravý.

Prvé spomenieme štítové kľučky. To sú tie kľučky, ktoré sedia na podlhovastej podložke, ktorá sa nazýva štít (z čoho potom plynie označenie štítové). Zväčša sa používajú pre dosiahnutie klasickejšieho vzhľadu, ale môžu vyzerať aj moderne.

Výhodu majú aj v tom, že vďaka takémuto štítu môžete spoľahlivo prekryť stopy po starých kovaniach. Pred kúpou štítových kľučiek si nezabudnite dobre zmerať rozteč, čiže vzdialenosť medzi osou kľučky a osou kľúča.

Moderné rozetové kľučky

Druhým zo súčasných základných typov kľučiek sú rozetové kľučky. Tie sa skladajú z dvoch častí, kľučky s malým štítkom (táto časť sa volá rozeta, preto ten názov) a časti pre kľúč. Dalo by sa povedať, že momentálne sú populárnejšie ako štítové.

Vo všeobecnosti vyzerajú jednoduchšie, takže ich to akosi predurčuje na použitie v súčasných jednoduchých až minimalistických interiéroch. Na výber je však množstvo rôznych (aj extravagantnejších) prevedení, takže s výberom podľa svojho vkusu nebudete mať problém.

Zdroj obrázka:

Autor: CapturePB / Shutterstock.com

Ďalšie zaujímavé články

Neprehliadnite